Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Pałac w Wojanowie

Dziś moim celem jest Wojanów. Podróż zaczynam w Raszowie, skąd czerwonym szlakiem pieszym docieram do Marciszowa, a następnie wjeżdżam na szlak rowerowy ER-6. Potem przez Ciechanowice, Janowice Wielkie i Trzcińsko docieram do Wojanowa. Tuż przy głównej drodze biegnącej przez tą miejscowość znajduje się neoklasycystyczny pałac. Jest to jeden z bardziej znanych i okazałych pałaców spośród wszystkich leżących w obrębie Doliny Parków i Pałaców. Zaaranżowany został na hotel z restauracją, SPA i wieloma innymi atrakcjami.


Wchodzimy na teren kompleksu. Naszym oczom ukazuje się pięknie odnowiony budynek w otoczeniu innych zabudowań i drzew. Klomby, trawniki, niewielkie krzewy i drzewa. Ścieżki obsypane białym żwirem kontrastujące z bujną zielenią. Ławki zachęcają by usiąść i nacieszyć się spokojem jaki tu panuje. Szczególnie w taką pogodę. Pełne słońce, późne leniwe popołudnie.

Teren wokół Pałacu

Tuż przed pałacem znajduje się fontanna. Ścieżki odchodzące od niej prowadzą do innych budynków hotelowych i konferencyjnych. Każdy z nich dawniej pełnił inną funkcję jak np. Oficyna, Stajnia i inne. Nazwy pozostały, zmieniło się przeznaczenie. Z tyłu za pałacem znajduje się dalsza część parku. Rozciąga się on na powierzchni około 16 ha i biegnie wzdłuż rzeki Bóbr. W parku znajduje się ciekawy element architektury parkowej – chiński pawilon.

Pałac w górach

Elegancja pałacu kontrastuje z naturalnym krajobrazem gór. Na południe od pałacu leżą Wzgórza Karpnickie. Po wschodniej stronie w oddali można zobaczyć Góry Sokole. Na zdjęciu poniżej (budynek Oficyny) w oddali góra Sokolik (623 m.n.p.m.).

Funkcja pałacu – tylko hotel i restauracja?

Od 2004 roku pałac ma prywatnego właściciela, który w latach 2005-2007 gruntownie odrestaurował cały pałac wraz z obiektami dawnego majątku. W wyniku tego powstał ekskluzywny 4-gwiazdkowy hotel z częścią konferencyjną i rekreacyjną. Kawiarnia, restauracja, winiarnia, bar ogrodowy, ogrody restauracyjne. Wszystko to można tu znaleźć. Dodatkowo korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, basen, jacuzzi, sauny, fitness, gabinety odnowy biologicznej, sale ćwiczeń. Więcej można przeczytać na stronie głównej pałacu: www.palac-wojanow.pl

Rys historyczny

W chwili, w której odwiedzam pałac, trwa tu typowy letni weekend. Rodziny z dziećmi, pary, starsi i młodsi. Przychodzą i odchodzą kontynuując spacer. Toczą się rozmowy, zapewne snują jakieś ciekawe opowieści. Ludzie piszą na nowo historię tego miejsca, stając się uczestnikami powrotu do świetności dawno zapomnianego dworu. W obecnej postaci pałac istnieje od mniej więcej połowy XIX wieku. W latach 1832 – 1833 Karl Albrecht Ike zmodernizował go i założył park krajobrazowy. Obiekt przebudowano w duchu klasycystycznej odmiany neogotyku. Z kolei 1839 roku król Prus Fryderyk Wilhelm III zakupił i podarował włości swojej córce. I wtedy znów zadecydowano o kolejnej przebudowie pałacu w celu przystosowaniu go do nowej funkcji. Obiekt pozostawał własnością rodziny królewskiej aż do 1908 roku, kiedy sprzedała je Maria zu Wied. Do roku 1945 pałac miał trzech różnych właścicieli. Po 1945 roku jak to w przypadku innych dworów i zamków bywa, władza ludowa usytuowała w nim oraz w budynkach dawnego folwarku PGR. Mijają lata i w 1995 roku pałac kupuje włoska firma, ale nie odzyskuje on dawnej świetności mimo prac zabezpieczających. Przychodzi rok 2002 i pałac trawi pożar. Aż w końcu w 2004 roku zaczyna się droga do obecnej postaci całego kompleksu. To skrót historii od czasów świetności, poprzez powolny upadek, aż do dnia dzisiejszego.

Weekend w królewskiej rezydencji

Teraz dzieciaki bawią się tu w „berka”, gdy ich rodzice korzystają z bogatej oferty rekreacyjnej albo spacerują po parku. Przemierzają te same ścieżki, które kiedyś wydeptywali wielcy arystokraci z królem Prus na czele. Życie się toczy i płynie tak jak kiedyś a pałac stoi i jak czujny stróż, wszystkiemu się przygląda. Obok w budynku „Stajnia”, wesele. Co rusz przechodzi ktoś w ludowym bawarskim stroju ze spodniami na szelkach. Słychać śpiew tłumu i oklaski. Meleks z młodocianym kierowcą przejeżdża alejką gubiąc przy tym łopatę. Zwykła sobota. Zwykły weekend. Jak kiedyś w letniej rezydencji króla Prus.

Na koniec mapka z lokalizacją pałacu. Do zobaczenia na szlaku!

2 myśli na temat “Pałac w Wojanowie

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: